Posted November 21, 2022
Congratulations to these Plymouth High School student-athletes for receiving state, district, and conference recognition!
Football
All-State
First Team
•
Owen Plate: Kicker
All-Region Team
•
Ethan Kohlman: Offensive Line
•
Ryan Koll: Defensive End
•
Owen Plate: Kicker
East Central Conference
Defensive Lineman of the Year
•
Ryan Koll
All-Conference First Team
•
Ryan Koll: Fullback (unanimous)
•
Ryan Koll: Defensive End (unanimous)
•
Owen Plate: Kicker (unanimous)
•
Andru Miller: Defensive Back (unanimous)
•
Ethan Kohlman: Offensive Line
•
Jordan Schmitt: Quarterback
•
Jake Shutter: Outside Linebacker
All-Conference Second Team
•
Andru Miller: Wide Receiver
•
Wyatt Moore: Offensive Line
•
Oliver Sheets: Offensive Line
•
Alex Ames: Running Back
•
Wyatt Moore: Defensive Line
•
Marco Troka: Inside Linebacker
All-Conference Honorable Mention
•
Marco Troka: Running Back
•
Jake Shutter: Wide Receiver
•
Alex Ames: Defensive Back
Girls Swim and Dive
State Qualifier
•
Elea Mehmetaj: 100 Freestyle and 200 Freestyle
Eastern Wisconsin Conference
•
Elea Mehmetaj: champion in 100 Freestyle, runner-up in 200 Freestyle
•
Lauren Cantwell: runner-up in 1-Meter Diving
•
200 Freestyle Relay team (Helena Erdly, Kaitlyn Levsen, Cadence Seymour, Elea Mehmetaj): 3rd place
Boys Soccer
East Central Conference
All-Conference Player of the Year
•
Ryan Lautenschlaeger: midfielder
All-Conference First Team
•
Jaren Baltus: forward
•
Jack Jacquat: defender
•
Garret Johnson: defender
•
Ryan Lautenschlaeger: midfielder
•
Nate Stucke: forward
All-Conference Second Team
•
Owen Plate: midfielder
All-Conference Honorable Mention
•
Reymar Harms: midfielder
•
Brody Downs: defender
•
Ryker Daggett: defender
Cross Country Girls
East Central Conference
All-Conference First Team
• Kalli Knowles
• Hannah Downs
All-Conference Second Team
• Megan Schuenemann
• Molly Munson
• Claire Poppe
All-Conference Honorable Mention
• Masee Selk
• Campbell Booth
Cross Country Boys
East Central Conference
All-Conference Second Team
• Emmitt Huhn
All-Conference Honorable Mention
• Wyatt Herzog
Girls Tennis
Eastern Wisconsin Conference
All-Conference First Team
•
Hailey Batzner: #2 Singles
All-Conference Third Team
•
Shea McMullen: #4 Singles
•
Elise Friedel and Cassie Pilling: #2 Doubles
•
Allie Kultgen and Grace Poppe: #3 Doubles
Volleyball
East Central Conference
All-Conference Second Team
•
Ella Ahlstrand
All-Conference Honorable Mention
•
Lauren Conto
Learn more:
• Explore the Extracurriculars section of our award-winning
District Report Card to learn more about our tradition of excellence in athletics.