PHS soccer team photo with sectional plaque

Sectional champions!

Panthers in the Playoffs

Posted October 30, 2017
Updated November 3, 2017
Updated November 4, 2017

Plymouth High School athletic teams are competing in the WIAA playoffs. You can follow them here!

Boys soccer

The Panthers advanced to the State Boys Soccer Tournament, losing to Delavan-Darien 2-0 (2OT) in a semi-final match Nov. 3 at Uihlein Soccer Park in Milwaukee.

Earlier in the playoffs, the 1st-seeded Panthers had a bye for the first round of regionals Oct. 17, then defeated 16th-seeded Luxemburg-Casco 8-0 on Oct. 19, and 8th-seeded Fox Valley Lutheran 2-1 (OT) in the regional final Oct. 21. Plymouth defeated 4th-seeded Xavier in a sectional Oct. 26, and then Notre Dame 1-0 (OT) in the sectional final Oct. 28.

Girls swimming and diving

The Panthers took 2nd as a team at the Division 2 sectional Nov. 3-4 at Ashwaubenon. Competing for the Panthers were: 1 mtr Diving
3rd Danielle Tesky 340.00
5th Isabella McCabe 323.35
6th Waitkus Katie 319.55
7th Sydney Kalk 313.70
200 Yard Medley Relay
5th Plymouth team of Katie Sanborn, Jennifer Novotny, Keeley Kuru and Elizabeth Tournour 1:57.74
200 Yard Freestyle
3rd Morgen Frausto 2:03.12
50 Yard Freestyle
8th Elizabeth Tournour 26.32
13th Jennifer Novotny 26.89
100 Yard Butterfly
3rd Kathleen Coley 1:01.08
6th Keeley Kuru 1:04.24
14th Olivia Strutz 1:08.66
100 Yard Freestyle
7th Morgen Frausto 57.73
12th Katie Sanborn 59.42
16th Elizabeth Tournour 1:00.91
23rd Christiana Hoyt 1:03.14
500 Yard Freestyle
3rd Keeley Kuru 5:35.67
200 Yard Freestyle Relay
5th Plymouth team of Elizabeth Tournour, Katie Sanborn, Morgen Frausto, Kathleen Coley 1:44.50
100 Yard Backstroke
3rd Kathleen Coley 1:01.36
14th Morgan Walcott 1:09.72
100 Yard Breaststroke
8th Jennifer Novotny 1:15.44
400 Yard Freestyle Relay
2nd Plymouth team of Morgen Frausto, Katie Sanborn, Keeley Kuru, Kathleen Coley 3:47.81

The State Girls Swimming & Diving Championships will be Nov. 10-11 at the University of Wisconsin Natatorium in Madison.

Cross Country

The girls took 13th as a team at the Division 2 State Cross Country Meet on Oct. 28. Competing for the Panthers were:

  • 50th: Ellie Welsch20:48.30
  • 73rd: Maggie Munson 21:02.82
  • 84th: Lauren Rabe 21:14.59
  • 100th: Carley Lilek 21:32.65
  • 124th: Lily LaPorte 21:54.58
  • 137th: Smanatha Meyer 22:34.29
  • 145th: Amanda Triebensee 23:13.77

Earlier in the playoffs, the girls took 2nd as a team and the boys 7th at the sectional Oct. 21 in Two Rivers (sectional results).

Football

The 4th-seeded Panthers defeated 5th-seeded New Berlin West 47-21 in the 1st round of Division 3 playoffs Oct. 20, but lost to 1st-seeded Whitefish Bay 35-0 in the 2nd round Oct. 27.

Girls tennis

The Panthers took 3rd as a team at Division 1 subsectionals on Oct. 3 at West Bend East. The No. 1 doubles team of Kayla Prahl and Kaylee Woelfel advanced to sectionals Oct. 5 at Oshkosh West, where they lost their first match.

Volleyball

The 5th-seeded Panthers defeated 12th-seeded Port Washington (25-11, 25-11, 26-24) in a Division 2 regional Oct. 17, but then lost to 4th-seeded Kewaskum (23-25, 25-23, 25-22, 25-15) in the second round Oct. 19.

Learn more:

Download a Soccer Fan Bus permission slip; due by noon Thursday.
• Explore the Extracurriculars section of our District Report Card to learn more about our history of success in athletics.
Visit the Panthers Online Store if you need new Panther gear; proceeds benefit PHS!